93: Cuma Namazının Vakti ve Konusu
-A A+A

93: Cuma Namazının Vakti ve Konusu

SORU
Selamun aleykum hocam, Cuma namazının vakti ne zamana kadardır? Hutbe nasıl olmalıdır? Yani Sünnette ve hulafa-i raşidinin hutbeleri nasıldı? Hutbede sadece Kaf Sûresi okunur başka bir şey okunmaz diyenler var, yani güncel meseleler müslümanların durumu ve sahabenin hayatı anlatılamaz mı? Sorum Musa hocayadır. Rabbim ilminizi artırsın.
CEVAP

Aleykum selam ve rahmatullahi ve berekatuhu. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Cuma namazı aynen öğle namazında olduğu gibi güneş zevala başladıktan yani orta tepeden batıya doğru kaydıktan sonra başlar. Ebu Hanife hariç, üç mezhep ve Hanefi mezhebinden Ebu Yusuf ve Muhammed’e göre (Allah hepsinden razı olsun) bir şeyin gölgesi bir misli olana yani ikindi namazına kadar sürer. Evla olan geciktirmemek erken kılmaktır.

Hutbenin kısa, namazın uzun olması sünnettendir. Ancak ihtiyaca göre uzatılmasında bir sakınca yoktur.

Hutbe, Müslümanlara nasihat ve ahkam öğretmek için okunur. Gerek Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ve gerekse Hulafai Raşidin (radıyallahu anhum) hutbelerinde vaaz etmişler, nasihat etmişler, akide, fıkıh ve ahkam öğretmişler. Her çeşit konuya değinmişlerdir. Hutbede sadece Kaf suresi okunur diye bir şeyi ne okudum nede duydum.

Buna binaen hutbede güncel itikad meseleleri, siyer, tefsir, hadis, fıkıh, Müslümanların durumu, cihad vs. konular işlenebilir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Namaz, Cuma, Vakit