126: Fitre
-A A+A

126: Fitre

SORU
Selamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatûhû. Fitrelerimizi illaki hububat olarak mı vermeliyiz? Yoksa parada verebilir miyiz?
CEVAP

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Aslolan fitrelerin hububat olarak ödenmesidir. Çünkü Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) hurma veya hububat olarak ödenmesini emretmiştir. Kıymetini ödemek caiz değildir demişlerdir. Bu Maliki, Şafii ve Hanbelilerin görüşüdür.

Ancak İmam Ebu Hanife, Süfyan-i Sevri, Buhari, Şafi mezhebinde bir görüş ve İmam Ahmed'den bir rivayet hububat yerine bedel yani parasının da ödenebileceğini söylemekteler. Her görüşün delil ve birbirlerine reddiyeleri vardır. Acizane kanaatim Şeyhul İslam İbn-i Teymiye'nin ulaştığı neticeyi tatbik etmekte bir sakınca yoktur; Bu konuda orta yolu tercih etmek. Ne tamamıyla kıymetin ödenmesini yasaklamak nede tamamıyla kapıyı bu konuda aralamak. Hububat kıymetini ihtiyaç, zaruret ve maslahat varsa ödemek. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse hububat olarak vermektir. Allah en doğrusunu bilir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Fıtır, Fitre