233: Mecburi İmza Atmak
-A A+A

233: Mecburi İmza Atmak

SORU
Selamun aleykum değerli hocam, Allah sizleri de bizleri de hayırla mükafatlandırsın, ayaklarımızı dininde sabit kılsın. Hocam sorum şöyle; cep telefonu kartı alırken, bankadan kart alırken bazı şeylerin altına mecburiyetten imza atıyoruz bunun hükmü nedir? Allah razı olsun.
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Bu güzel duan için Allah razı olsun, duanı kabul buyursun. Değerli kardeşim, Küfrün ve kanunlarının hakim olduğu tağuti bir devlette yaşamamız sebebiyle bahsettiğin bu imza illetiyle karşılaşmaktayız. Cep telefonu alırken, banka kartı alırken, eve elektirik, telefon, su, doğalgaz çekerken, ev kiralarken, satarken, e-mail açarken, bilgisayara bazı programlar yüklerken buna benzer bir sürü muamelelerde sorun oluşması halinde falan veya filan mahkemenin salahiyetini kabul ederim, gibi maddeler bulunmaktadır. Mecbur kalmamamız sebebiyle yaptığımız bu muamelelerde bu maddeyi iptal etmeye çalışmalı veya en azından bu maddeyi kabul etmediğimizi beyan etmeliyiz. Bunu yapamazsak inşallah imzalama konusunda bir günahımız olmaz. Çünkü işin hakikatında anlaşmazlık olursa tağuti mahkemeye başvurmayacağımıza ve bu mahkemeleri inkar ettiğimize göre bu konmuş şart havada kalan bir şart olmaktadır. Aynı zamanda Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) “Allah’ın kitabında olmayan her şart batıldır” buyurmaktadır. Buna binaen bu şartlar batıl ve yok hükmündedir. Bununla beraber suya atılan imza gibi olan muamelerde vardır. Mesela e-mail açarken veya program kurarken ne zaman anlaşmazlık oldu da uluslararası mahkemelere gidilip davalar açıldı! Bu gibi şeyler şeklidir. Hakikati yoktur. Allah en iyisini bilir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Sözleşme, İmza