321: Sınav Hazırlığı İçin Oruç Tutmamak
-A A+A

321: Sınav Hazırlığı İçin Oruç Tutmamak

SORU
Selamun aleykum hocam, ben KPSS öğrencisiyim aşan sınavım var bir buçuk ay sonra oruç tuttuğum için çalışamıyorum. Ya güzelce orucu tutup bir sene sonraki sınava çalışıcam ya da orucu bırakıp elimden geldiği kadar ders çalışıcam. Orucu terk etmek istemiyorum ama bir sene daha kaybetmek de istemiyorum sınavdan sonra tutarım inşaAllah yerine çokça. Orucun terki küfür müdür?
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Sınava hazırlanmak sebebiyle Ramazan orucunu kazaya bırakmanız caiz değildir. Orucu terk etmenin caiz olduğu halleri Kuran ve Sünnet beyan etmiştir. Allah (celle ve âlâ) şöyle buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ أَيَّامًا مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ

“Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir.” (el-Bakara 183,184)

Ve İmam Ahmed (rahimehullah)’ın tahriç ettiği hadiste Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

إِنَّ اللهَ عَزَّ وَجَلَّ وَضَعَ عَنِ الْمُسَافِرِ شَطْرَ الصَّلَاةِ، وَعَنِ الْمُسَافِرِ وَالْحَامِلِ وَالْمُرْضِعِ الصَّوْمَ أَوِ الصِّيَامَ

“Muhakkak ki Allah (azze ve celle) yolcudan namazın yarısını düşürmüştür. Ve yolcudan, hamile ve emziren kadından orucu düşürmüştür.”

Ve İmam Muslim (rahimehullah)’ın tahriç ettiği hadiste Aişe (radıyallahu anha) şöyle demiştir: “Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) zamanında hayız olduğumuzda orucu kaza etmekle emronulurduk ama namazı kaza etmekle emronulmazdık.”

Buna göre yolcuya, hastaya, yaşlıya, kronik hastaya, hamileye, emzirene, hayızlıya ve lohusaya Ramazan orucunu bozmak caizdir. Bu sınıfların haricinde olanlar için ise Ramazan orucunu terk etmek caiz değildir.

Binaen aleyh sınava hazırlanmak için Ramazan orucunu terk etmek caiz değildir.

Ramazan orucunu kasten ve özürsüz terk etmenin hükmüne gelince ulema arasında ihtilaflıdır. Cumhur ulema Ramazan orucunun terkini büyük günahlardan saymışlardır. Lakin sahabeden, tabiinden ve onlardan sonra gelen âlimlerden bazıları Ramazan ayında orucu terk etmeyi küfür görmüşlerdir. Sünnetin şahitlik ettiği ve racih olan budur. Allahu A’lem. Bu mevzuda tafsilat için “Ramazan Dersleri” adlı ders silsilesinden ikinci derse müracaat edebilirsiniz.[1]

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Oruç