118: Eşinin Cinsel Organını Öpmek
-A A+A

118: Eşinin Cinsel Organını Öpmek

SORU
Selamun aleykum hocam, erkeğin kadının cinsel organını öpmesi ya da erkeğin kadının cinsel organını öpmesi vs… caiz midir?
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

İki tarafa da (koca ve karıya da) diğer tarafın bedeninin tümü helaldir. Asıl olan budur. Bundan sadece haram kılınmış olanlar müstesnadır. Haram kılınmış olanlar da ikidir:

Bir: Erkeğin eşine adet günlerinde fercinden yaklaşması. Allah (celle ve âlâ) şöyle buyuruyor:

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِي الْمَحِيضِ وَلَا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ

Sana ay halinden sorarlar. De ki: O bir ezadır. Onun için ay halinde kadınlardan ayrı durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendiler mi o zaman Allah’ın size emrettiği yerden onlara varın. Gerçekten Allah çokca tevbe edenleri de sever, çok temizlenenleri de sever.” (el-Bakara, 222)

İki: Erkeğin eşine dübüründen yaklaşması. İmam Ebu Davud (rahimehullah)’ın Ebu Hureyre (radıyallahu anhu)’dan tahriç ettiği hadiste Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) şöyle buyuruyor:

مَلْعُونٌ مَنْ أَتَى امْرَأَتَهُ فِى دُبُرِهَا

Karısına dübüründen varan melundur.”

Binaenaleyh erkeğin veya kadının eşinin cinsel organını öpmesini men eden bir delil yoktur. Ve dinimizde asıl olan karı ve kocanın arasında sağlıklı hür bir cinsel ilişkinin varlığıdır. Haram kılınmış olanlar müstesna. Allah (celle ve âlâ) şöyle buyuruyor: “Kadınlarınız sizin için bir tarladır. O halde tarlanıza dilediğiniz gibi varın.” (el-Bakara 223)

Ancak karı ve koca cinsel hayatlarında muhakkak İslam adabına ve ahlakına riayet etmeleri gerekir. Maalesef Müslümanlar içinde bulundukları cahil topluluğun davranışlarından etkilenebiliyorlar. Fıtratları bozulmuş ve şehvetlerini çayıra salmışların azgın şehvetlerini tatmin edebilmeleri için her türlü rezilliği kendilerine mubah görüyor olabilirler lakin biz Müslümanlar için güzel ahlak davranışlarımızı yönlendiren bir ölçüdür.

Bunun için eşinin cinsel organını öpmek bir ahlaksızlıktır demek istemiyorum ama ahlaksızlık olarak tabir edilebilecek başka davranışların önünü açabilir. Sen de sorunda buna işaret ederek “cinsel organını öpmesi vs… caiz midir” demişsin. “vs- ve sairi” olan nedir?

Ayrıca böyle bir davranış iki taraftan birine kerih de gelebilir. Dolayısıyla karşı tarafın rızasına da dikkat edilmelidir. Allah-u Alem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Haram, Cinsellik, Karı-Koca, Helal