150: Hicret
-A A+A

150: Hicret

SORU
Selamun aleykum hocam, eşim inşaAllah şehit, bir çocuğum var Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldık ailem müslüman değil ve çocuğumun bu ortamda yetişmesini istemiyorum eşimin erkek kardeşi inşaAllah müslüman evlendikten sonra hicret edecek inşaAllah beni ve kızımı götürecek bu caiz mi? İnşaAllah bu konuda beni bilgilendirin cezakallahu hayr.
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem bacım. Sorunuzda neyin cevazını sorduğunuz tam anlaşılmıyor.

Eşinizin kardeşiyle beraber hicret etmek mi? Yoksa genel olarak kızınızı alıp hicret etmek mi?

Eğer soruda belirttiğiniz gibi aileniz Müslüman değilse kendinizin ve kızınızın dini için endişeliyseniz, sizi burada himaye edecek ve kollayacak birileri yoksa o zaman dininizi koruyabilecek ve kızınızı İslam’a göre yetiştirebilecek bir yere hicret etmenize bir mani yoktur. Hatta vacip dahi olabilir.

Hafız Ebu’l-Abbas el-Kurtubi (rahimehullah) şöyle diyor: “Dini ve canı için korkuyorsa mahremsiz de olsa kadının sefere çıkmasının vacip olmasında ittifak edilmiştir. Küfür diyarından hicret etmesi de böyledir.” (el-Mufhim 6/11)

Bu hususta şu cevaba müracaat edebilirsiniz:

#189

Ama sorunuz eşinizin kardeşiyle beraber hicret etmenin caizliği yönündeyse derim ki:

Eşinizin inşallah şehîd olduğu için -Allah şehâdetini kabul buyursun- aranızdaki nikâh şeran belirlenmiş olan iddet süresinin çıkmasıyla sona ermiş oluyor. Dolayısıyla eşinizin erkek kardeşi size yabancı erkek hükmündedir ve sizin mahreminizden değildir. Bunun için onunla tek başına sefere çıkmanız caiz değildir.

Ancak soruda belirttiğiniz gibi evlenip hicret edecekmiş. Bu takdirde sizin onun ve eşinin beraberliğinde hicret etmenizde bir beis yoktur. Allah-u Âlem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Hicret, Kadın