-A A+A

540: Dövmeyi Sildirmek Gerekir mi?

SORU

es-Selamun aleyküm hocam. İman ettikten sonra ayağım kaydı ve bu arada dövme yaptırdım belirli yerlerime. Sonra elhamdulillah geri iman ettim şimdi ise bu dövmeleri lazer ile sildirmek istiyorum caiz mi?

CEVAP

Aleykum selam verahmatullahi veberekatuhu.

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a, salat ve selam efendimiz Rasûlullah’a olsun. Rabbine dönmeyi ve tevbe etmeyi sana nasip eden yüce Allah’a hamdu senalar olsun.

Şüphe yok ki dövme yaptırmak caiz değil, haramdır. Abdullah bin Mesud (radıyallahu anh) dedi ki: Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) “Dövme yapanları ve yaptıranları, kaş alanları ve aldıranları ve güzellik için dişlerinin arasını açanları lanetlemiştir.” (Buhari ve Müslim)

Dövme yapanlar tevbe ettikleri zaman bu dövmeyi gidermek zorundalar mı?

Eğer dövmeyi gidermek insan cismine zarar veriyorsa veya mali yönden külfeti çoksa dövmeyi gidermeye gerek yoktur. Üstünü örtmesi, açığa çıkarmaması gerekir. Çünkü dövme münkerdir ve başkalarına kötü örnek olur.

Günahtan tevbe eden kişi, günahı yokmuş gibi olur. Tevbe yeterlidir. Eğer bu dövmeyi zararsız ve külfetsiz sildirebilirse, o zaman sildirmesi gerekmektedir. Özellikle bu dövme suret veya kâfirlerin değer verdikleri bir şeyi andırıyorsa.

Gerçek mutluluk kâfirleri taklit etmede değil, Allah’a kulluk etmede ve İslam’ı yaşamadadır. Allah’a isyanda sıkıntılı bir hayat vardır. Rabbim cümlemizi İslam’a döndürsün ve bu güzel dinde sebat versin. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamdu senalar olsun.

22 May, 2021 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Tevbe, Dövmek, Silmek