210: Kertenkele Niçin Öldürülür?
-A A+A

210: Kertenkele Niçin Öldürülür?

SORU
Kertenkele öldürmek neden sevaptır? Zavallı hayvanın suçu nedir?
CEVAP

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salat ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden müminlere olsun.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimiz kertenkelenin öldürülmesini emretmiş ve öldürülmesinde ecir olacağını sahih hadislerinde beyan etmiştir.

Ummu Şerik’in rivayetinde efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) kertenkelenin öldürülmesini emretmiştir.(Buhari ve Müslim)

Buharide gelen rivayette şöyle buyurmuştur: “İbrahim (aleyhisselam)’ın ateşine üfürüyordu.”

İbni Hibban’ın rivayetinde Fakihe Bin Muğire’nin cariyesi Aişe (radıyallahu anha)’nın yanına girmiş, yanında mızrak görmüştür. Demiş ki: “Ey Müminlerin anası bu mızrağı ne yapıyorsun?” Demiş ki: Onunla kertenkele öldürürüz. Allah Rasûlü bizlere haber verdi; İbrahim (aleyhisselam) ateşe atıldığı vakit yeryüzündeki her canlı ateşi söndürmeye çalıştı. Ancak keler hariç. Keler ateşe üfürüyordu. O sebeple onu öldürmemizi emretti.”

Şuan günümüzde yaşayan kertenkelenin bir suçu yok. Ama zarar verici hayvanlardan olduğu için Allah’a olan kulluğumuzdan ve İbrahim (aleyhisselam)’a verdiğimiz değerden dolayı öldürürsek sevap kazanmış oluruz.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Harem bölgeside olsa dışında da olsa eziyet veren beş çeşit hayvanın öldürülmesini emretmiştir. Yılan, akrep, karga, fare ve doğan. Bu hayvanların bir suçu yok. Allah-u Teâlâ imtihan gereği pis ve zararlı olarak yaratmıştır. Bazı haşerelerde böyledir.

Bu hayvanlar ademoğluna zarar verirler. Aynı şekilde kertenkelenin ağzında zehir olması ve insanoğluna zarar verme ihtimali bulunduğundan dolayı öldürülür. Belki daha bilmediğimiz başka hikmetlerde vardır. Allah-u Teâlâ en doğrusunu bilendir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Sünnet, Kertenkele, Hayvan