314: Sen Olmasaydın Kainatı Yaratmazdım Hadis midir?
-A A+A

314: Sen Olmasaydın Kainatı Yaratmazdım Hadis midir?

SORU
Selamun aleykum hocam, "Sen olmasaydın, ey Habîbim, felekleri (kâinatı) yaratmazdım" sözü gerçekten hadis midir? Çünkü birçok yerde hadis olmadığı ve en az onun kadar yerdede kudsi ve sahih bir hadis olduğunu ve bunu kabul etmeyenlerin Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’i aşağıladığı vs. yazdığını gördüm. Sizden ricam bunun hakikatini açıklar mısınız? Allah razı olsun.
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

“Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım!” sözü uydurma bir hadistir. Bu sözü Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e isnad etmek iftira babına girer. Yalan olduğunu bilerek efendimize isnad edenler büyük günaha girmiş olurlar.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır:

“Benim hakkımda yalan söylemek herhangi biri hakkında yalan söylemek gibi değildir. Kim hakkımda kasıtlı olarak yalan söylerse cehennemde ki yerine hazırlansın!” (Buhari, Müslim)

Bu söz hakkında İmam Şevkani, İmam San’ani ve İmam İbni Teymiye bu hadis değil, uydurma bir sözdür’ demişlerdir.

Manen yine bu söz yalandır. Allah-u Teâlâ bu kainatı Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) için değil, tanınsın, iman edilsin ve ibadet edilsin diye yaratmıştır.

Allah’u Teala şöyle buyurmaktadır: “Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk yapsınlar diye yatattım!.” (Zariyat, 56)

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Hadis, Nebi, Peygamber, muhammed