396: Kardeşim Asker Olmak İstiyor? Ne Yapmalıyım?
-A A+A

396: Kardeşim Asker Olmak İstiyor? Ne Yapmalıyım?

SORU
Selamun aleykum, bundan önce de 4-5 soru gönderdim önemlilerdi ama cevap gelmedi. Sizden başka da güvendiğim kimse yok ben bilmiyorum. Şimdi ki sorum; Kardeşim askeriye sınavına girmek istiyor ne yapmam lazım? Selametle...
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem kardeşim öncelikle özür dileyerek başlamak isterim. Hakkını helal et, önce de soru gönderdim ama cevap gelmedi diyorsun. İşlerin yoğunluğundan ötürü işin gerçeği bu soruları cevaplamada çok taksiratım oluyor. Özür dilemekten ve şu tavsiyeyi yapmaktan başkasına gücüm yetmiyor. Sorunuzu tekrar gönderin ve daha evvel sorduğunuzu ve cevap gelmediğini belirtin.

Sonra soruna gelince, Türkiye’de askerlik yapmak haram ve küfürdür. Bu hükmün dayanaklarını ve tafsilatını başka bir cevapta izah ettim. Binaen aleyh kardeşinin asker olması ve bunun için sınavlara girmesi caiz değildir. Ne yapman lazım?

Nasihat etmen lazım, ona askerliğin küfür olduğunu izah etmen lazım. Sen yeterli gelmezsen ona bu hususu izah edebilecek birilerine götürmen lazım.

En önemlisi, ona hakkı anlatmakta ve onu hakka çağırmakta ısrarcı olman lazım. Ve bunu uygun bir dil ve üslup ile yapmalısın. Nitekim henüz asker olmamış. Ama asker olmaya yeltenmiş. Bunun için ona asker olmuş gibi muamele etmemelisin. Bir yanlışı göremeyip onu işlemek isteyeni yanlışından vazgeçirmeye çalışan bir dost gibi davranmalısın. Kardeşini sana bağlayan ipi sağlam olduğu kadar zorlamalısın. Aranızdaki bağ güçlüyse çok zorlayabilirsin. Ama zayıf ise dikkat etmelisin yoksa koparabilirsin. Buna göre aşağılamadan, hakaret etmeden, nefsini azdıracak şeyler yapmadan güzellikle doğruya çağırmalısın.

Lakin kardeşin askerliğin hükmünü anladıktan sonra yanlışında ısrar ederse ve fiilen asker olursa o zaman ondan teberri etmen şer’an vacip olur. Allah’u A’lem.

Rabbim imtihanını kolay kılsın ve ayaklarımızı istikamet üzere sabit kılsın. Âmin.

2 Şub, 2018 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Aile, Askerlik, Asker, Kardeş, Silah